Kāds būtu taisnīgs nekustamā īpašuma nodoklis?

Kāds būtu taisnīgs nekustamā īpašuma nodoklis?

Nodokļu reformas laikā nekustamā īpašuma nodoklis netika reformēts, tomēr nedz tā aprēķināšana, nedz kadastrālā vērtība šobrīd neatbilst loģiskai un taisnīgai nodokļa piemērošanai.

Kas ir nekustamā īpašuma nodoklis?

  • Ar nekustamā īpašuma nodokli apliek zemi, ēkas un inženierbūves.
  • Nodokļa likmes kalendārajā gadā – 1,5%, mājokļiem – no 0,2 līdz 0,6% no kadastrālās vērtības.
  • Var tikt piešķirti atvieglojumi dažādām sociālajām grupām, to skaitā politiski represētām personām, maznodrošinātām, trūcīgām personām, daudzbērnu ģimenēm, kā arī uzņēmējdarbībai, pašvaldību saistošajos noteikumos noteiktajā kārtībā.
  • Nekustamā īpašuma nodokļu maksājumi veicami pašvaldības budžetā.

Esošās problēmas:

  • Vidējais atalgojums dažādos Latvijas reģionos atšķiras par aptuveni 1,7 reizēm, nekustamā īpašuma nodoklis valsts ietvaros atšķiras pat 2500 reižu.
  • Atsevišķu pašvaldību iedzīvotāji ir nonākuši situācijā, kad nodokļa samaksāšana kļūst neiespējama.
  • Vairākās pašvaldībās īpašumu vērtība ir būtiski pieaugusi kaimiņvalstu interesentu pirktspējas rezultātā, nereti pirkumi ir bijuši saistīti ar uzturēšanās atļaujas iegūšanu.

Nacionālā apvienība ir piedāvājusi mainīt nekustamā īpašuma nodokli dzīvojamajai platībai un zemei zem tās, nosakot trīs komponenšu piemērošanu, kur pirmā komponente ir konstanta maksa par dzīvojamās platības katru kvadrātmetru, otrā komponente ir konstanta maksa par zemi zem dzīvojamās platības par katru kvadrātmetru. Trešā komponente tiek piemērota procentuālā veidā no kadastrālās vērtības, ja tā ir virs 200 000 eiro.

Februārī Saeimas Nodokļu politikas apakškomisijas sēdē tika skatīts jautājums par iespējamām nekustamā īpašuma nodokļa izmaiņām. Sēdes laikā Tieslietu ministrija informēja par ministrijas izstrādātajiem likumprojektiem, kuros piedāvāts atcelt nodokli iedzīvotāju primārajam mājoklim vērtībā līdz 100 000 eiro un būtiski samazināt nodokli primārajiem mājokļiem ar augstāku kadastrālo vērtību.

Uzskatu, ka nodoklim kopumā jābūt mazāk atkarīgam no kadastrālās vērtības, tas nedrīkst atšķirties tūkstoškārt par vienāda lieluma īpašumu. Tāpat jāparedz aizsargmehānismi mājokļu īpašniekiem, kuri ieguvuši savu īpašumu pirms tirgus vērtību straujās augšupejas.

Ilze Indriksone, Mg. sc. env.

Saeimas deputāteAtbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *