Recepte manai mīļākajai vietai – Talsiem

Recepte manai mīļākajai vietai – Talsiem

Šajos trauksmainajos laikos, kad globalizācija un kosmopolītisms ir mazliet uz pauzes, aizvien vairāk sākam aizdomāties par identitāti, par vietas savpatnību un sasaiti ar “savu vietu”. Visbiežāk mēs sevi  izjūtam kā Latvijas daļu, katrs esam unikāls, bet tai pašā laikā ļoti līdzīgi. Bet mūsu saikni ar vietu, kuru saucam par savu, veido daudz vairāk nekā punktiņš kartē ar nosaukumu.

Visupirms to veido izpratne pašiem par sevi, izjūtas un emocijas, ko gūstam, mijiedarbojoties savās mazajās unikālajās kopienās, ar subjektīvi tikai mums nozīmīgiem cilvēkiem un protams vietas vērtībām, ko dāvā daba un vēstures mantojums. Tā ir kā recepte savam mīļākajam ēdienam. Atliek tikai par to iedomāties un varam sajust tā smaržu un garšu. Ar savu vietu, ar Talsiem man ir tāpat. Un ikvienam Talseniekam šī sajūta, kas atnāk ir cita, bet tomēr tā pati. Mēs katrs esam unikāli, un arī mūsu Talsi mums katram ir savi, bet tomēr mums visiem kopīgi.

Talsu kā vietas identitāte balstās mūsu deviņos pakalnos, vēsturiskā centra apbūves un kultūrvēsturiskās vērtībās. Vecpilsētas nozīmībai jābūt īpaši izceltai ne tikai pētījumos un literatūrā, bet arī pašvaldības plānošanas dokumentos un investīciju plānos. Mums jau gadu ir savs darāmo darbu dokuments “Talsu pilsētas pakalnu loka dzīvināšanas plāns”. Jāsper nākamie soļi un plānā iekļautās ap 200 rīcības secīgi jāturpina īstenot, tām jāatspoguļojas arī pašvaldības budžetā un katra mūsu pašu rīcībās, izvēloties vietu un veidu savām darba un atpūtas aktivitātēm.  Talsu pilsētas ilgtspēju varam nodrošināt tikai atjaunojot un uzturot vecpilsētas vitalitāti, jo tieši pilsētas sirdī mājo īpašais svītrkods.

            Tikpat liela nozīme ir mūsu radošajiem un aktīvajiem cilvēkiem, kas bija patiesi ieinteresēti plāna tapšanā. Ir jādod iespēja arī turpmāk visiem līdzdarboties plāna īstenošanā. Ne tikai lieliem investīciju projektiem, bet arī mazām sadarbības aktivitātēm ir liela nozīme, lai dzīvība atgrieztos un attīstītos. Patiess prieks par talsenieku atsaucību un vēlmi kopīgi radīt un darīt, papildinot ābeļziedu staru ar dekoratīvajām ābelēm Saules ielā. Tas ir viens no astoņiem stariem, kas dzīvināšanas plānā iecerēti kā Talsu saulīti simbolizējoši stari, kas caurvij pilsētu. Plānā ir daudz radošu risinājumu un praktisku rīcību, kam nav nepieciešami miljoni, bet vēlme darīt un sadarboties.

Ir uzsākts aktīvs dialogs ar “Atdodiet brunčus” aktīvistiem, un tieši sadarbība ar dažādo interešu kopienām pilsētā būs izšķiroša veiksmīgam pašvaldības un Talsu pilsētas pārvaldes darbam. Ir daudz talsenieku, kuri katrs pats un mazās kopienās ik dienu darbojas pilsētas labā, bet mēs maz par to uzzinām un par maz sakām paldies! Jau rīt īstenojama rīcība ir pozitīvās domāšanas pasākums –“PALDIES”, kas arī atrodama plānā! Tā būtu lapa drukātā un digitālā vidē, kas darbojas ikdienā, ne tikai Ziemassvētkos. “Paldies” lapā tiek attēlotas iedzīvotāju līdzdalības un labdarības iniciatīvas (saziedotie līdzekļi, brīvprātīgā darba iniciatīvas, u.c.)

Ne uzreiz tik pamanāmas, bet nākotnei ļoti nozīmīgas iniciatīvas, manuprāt, ir seno tradīciju atdzīvināšana Talsos, izceļot tās īpašos tirgos un seno notikumu teatralizētos pasākumos, un nemateriālā mantojuma saglabāšanas sistēmas radīšana un iedzīvināšana iestāžu, organizāciju, novadpētnieku, biedrību aktīvistu vidū. Tuvākajos gados kā labais piemērs vecpilsētas dzīvības atjaunošanai varētu būt “Baložu pasta” ēkas Kalna ielā 4 atjaunošana un radoša izmantošana. Šīs ēkas arhitektoniskās detaļas un saturiskais piepildījums labi simbolizētu jau iesakņoto teicienu “Talsiem piestāv māksla”.

Iedzīvotāju skaita samazināšanās ir daudzu reģiona pilsētu ikdiena un iedzīvotāju noturēšanas un piesaistes pasākumiem nākamajos gados jāpievēršas steidzamības kārtā. Nenoliedzami, dzīvesvietas izvēli nosaka iespēja darboties un strādāt, nopelnīt iztiku sev un ģimenei, kā arī kvalitatīvi un ērti sasniedzami pakalpojumi. Talsi ir pakalpojumu un tirdzniecības pilsēta ar samērā nelielu ražošanas daļu un to varam mainīt, turpinot palīdzēt uzņēmējiem infrastruktūras izveidē un paplašinot mazās uzņēmējdarbības grantu programmu zināšanu ietilpīgas uzņēmējdarbības ar lielu pievienoto vērtību attīstīšanai. Un kāpēc gan Talsi nevarētu būt arī jaunuzņēmumu rašanās vieta?

Vecpilsēta ilgojas pēc pagalmu sakārtošanas programmas, bet iedzīvotāji – pēc peldvietas Vilkmuižas ezerā, jaunas hokeja halles un peldbaseina. Un ieceru ir tik daudz, ka darāmā pietiks vēl vairākiem gadiem. Lai mums visiem kopā izdodas!Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *